Sztukę piaskowania szkła znamy już od ponad 140 lat! Piaskowane szkło jest cenione głównie przez swoją uniwersalność. Dzięki tej technice profesjonaliści mogą tworzyć różnorodne wzory czy też ornamenty — wszystko to wedle potrzeb klientów. Szkło możemy również w całości poddać tej technice, która dzięki swojej półprzejrzystości, zapewni poczucie prywatności.

Jak powstaje szkło piaskowane?

Profesjonalną nazwą tej techniki jest piaskowanie — jest to proces mechaniczny, który polega na użyciu strumienia drobnego piasku pod dużym ciśnieniem na powierzchni szkła. W wyniku tego mechanizmu piasek „wyrywa” mikroskopijne kawałki szkła, przez co jego tafla staje się szorstka i nieprzejrzysta. Aby uzyskać wzór na szkle, powierzchnia, która zostanie nienaruszona, zostaje zaklejona ochronną folią.
Istnieje również tzw. Piaskowanie 3D, czy piaskowanie głębokie, polegające na stopniowaniu głębokości piaskowania.

Wzory na drzwi — piaskowanie
Wzory na drzwi — piaskowanie

Zastosowanie piaskowanego szkła

  • Drzwi szklane (najczęściej w kabinach prysznicowych)
  • Ścianki, przeszklenia
  • Zabudowy
  • Półki szklane
  • Lustra
  • Balustrady
  • Szklane elementy wyposażenia wnętrz
Realizacja — szkło piaskowane
Realizacja — szkło piaskowane

Jak czyścić matowe szkło?

Na szczęście piaskowane szkło nie jest ciężkim procesem, aczkolwiek trzeba stosować się do pewnych zasad.
Jak już wiemy, szkło piaskowane posiada chropowatą powierzchnię, przez co przez kontakt z „popularnymi płynami czyszczącymi” może spowodować powstanie brzydkich smug. Również zaleca się, aby nie stosować twardych i szorstkich gąbek, które mogą doprowadzić do porysowania szkła.

Najczęściej wybieranym sposobem do czyszczenia tego typu powierzchni jest umycie jej octem lub płynem do mycia naczyń na ściereczce z mikrofibry, a następnie przemycie jej czystą wodą i wytarcie do sucha.

Więcej o czyszczeniu szkła i paneli szklanych znajdziecie w poście „Jak czyścić panel szklany?”.

Piaskowane podstawki pod znicze i deski

Na stronie internetowej naszego sklepu irwar.pl/sklep znajdziesz nie tylko deski do krojenia, ale również podstawki pod znicze.
W naszej gamie produktów mamy do wyboru również gotowe lustra lub szklane panele.
W przypadku jakichkolwiek niepewności związanych z naszymi produktami to zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mailowego.

Podobne wpisy